mačacia krajina

Príbehy z knihy Stanislava Rakúsa: Mačacia krajina, ktorá prvýkrát vyšla v roku 1986, neboli dodnes uvedené v divadle. Postavy v knihe sú častokrát grotesknou karikatúrou ľudí, mačacie postavy majú ľudské vlastnosti, či už pozitívne, alebo negatívne. Ústredná postava Paniberko sa jedného dňa rozhodne konať dobro a keďže rýchlejšie koná než myslí, jeho pokusy väčšinou nedopadnú dobre. Rôzne príbehy - bájky sú zdrojom ponaučení a skvelým námetom predstavenia pre detského aj dospelého diváka.
Režisér o hre:
„Mačacia krajina je bláznivá klauniáda o tom, ako by sme mali aj nemali pomáhať. Prečo klauniáda? No, videli ste niekedy mačky , ktoré sa stretnú v jednom byte, alebo na stanici, alebo na dvore? Mám kamaráta, ktorý ich má doma 28. Fakt. Keď sa také mačky stretnú, tak to vyzerá šialene - niektoré skáču po záclonách, niektoré škrabú po stene, niektoré práve rozliali mlieko, niektoré naháňajú zablúdenú myš. Ale všetky sa zrazu na chvíľku zastavia a začnú priasť a maznať sa a obtierať sa vám o nohy. Tak taká je aj ich krajina – bláznivá, ale aj maznavá. My sme si našli jedného kocúrika Paniberka, ktorý túži pomáhať ostatným mačkám. Ale či sa mu to podarí? Hmmm, uvidíme.
Prečo sme si vybrali Mačaciu krajinu?
Mačacia krajina ma prenasleduje od kedy som spoznal knihy Stanislava Rakúsa. Milujem jeho knihy pre dospelých a potom sa stal mojim profesorom na najvyššej škole. Nevedel som si predstaviť, že tento múdry, vážny človek, ktorý sa s nami dokázal rozprávať tri hodiny o jednej vete, napísal detskú knihu. A keď som si ju prečítal, tak som ju chcel urobiť v divadle. Nevedel som nájsť ľudí, ktorí by sa so mnou pustili do tohto dobrodružstva a zrazu sa ozvali z Bardejovského divadla. A tak sme teraz spolu tu pred vami.“ - Roman Sorger
Mačacia krajina
Autor: Stanislav Rakús, Roman Sorger, Réžia: Roman Sorger, Hudba: výber Roman Sorger , Scéna a kostýmy: Ľudmila Benková, Hrajú: Jana Kiecová/Stanislav Prokop, Slavomíra Kutná, Magdaléna Kuzmová, Veronika Pachová/Anastasija Kovalenko, Martin Šidelský

Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Vzniknúť mohla takisto vďaka finančnej podpore Mladých filantropov Komunitnej nadácie Bardejov.

tri prasiatka a vlk

(podľa dramatizácie L. Farkaša)

Vhodné pre materské školy a prvý stupeň základných škôl.

Trvanie predstavenia: 50 minút.

Príbeh o troch prasiatkach v rôznych variantoch poznáme asi všetci a preto sme si túto vtipnú rozprávku vybrali ako náš prvý divadelný počin. Nielen kvôli humoru, ale aj pre jej poučné pointy, ktorých je v hre hneď niekoľko: lenivosť sa nevypláca, nemáš dôverovať každému, kto ti sľúbi večeru a priateľov si nevyberaj na základe výzoru, lebo aj „tŕňové prasiatko“ ti môže zachrániť život.

Réžia: Veronika Pachová, Peter Danko, Martin Juríček, Účinkujú: Lenka Gregová, Katka Džubakovská, Janka Kiecová, Martin Šidelský, Martin Juríček, Boris Michonovič/Soňa Ildžová, Produkcia: Veronika Pachová, Kostýmy, scéna, výtvarník: Adrián Burger, Lenka Gregová

Premiéra 25. marca 2018 v Kultúrno-komunitnom centre Bašta

Inscenácia realizovaná s grantovou podporou Komunitnej nadácie Bardejov.

adonis a jeho hosť

Autor: Fred Apke, Réžia: Marika Smreková, Dramaturgia: Veronika Pachová, Scéna a kostýmy: Jana Adamec Tkáčová (CZ), Hudba: Elia Moretti (IT), Účinkujú: Martin Šidelský, Jana Kiecová / Lenka Gregová

O predstavení: Hra súčasného nemeckého autora Freda Apkeho je poučnou bájkou, ktorá sa odohráva v klietke pre vtáky. Adonis je krásny papagáj, ktorý žije v klietke a považuje ju za svoj palác, v ktorom je on sám kráľom. Prežíva v nej svoj monotónny život, kým jedného dňa sa v klietke neobjaví čierne klbko – vrana. Adonis, ktorý doteraz poznal len svoj palác, pravidelné prídely jedla a svojich majiteľov sa zrazu dozvedá od o svete tam vonku. Vrana síce neustále bojuje o svoje živobytie, ale je slobodná. Postupne sa z nich stávajú priatelia a Adonis sa rozhodne s vranou utiecť. Vtipná a poučná hra pre deti o tom, že každý sme iný, ale keď je to potrebné dokážeme ťahať za jeden povraz a vzájomne sa dopĺňať. Hra bola v roku 2009 ocenená na festivale hier pre deti v Poznani.

Vznik inscenácie podporili: Komunitná nadácia Bardejov, Turisticko-informačná kancelária Bardejov a Kultúrno-komunitné centrum Bašta.

ci hutorim, ty vole!

ČeskoSlovenská komédia o Slovákoch žijúcich u Praze.

Hra Jozefa Jenča: Ci hutorim, ty vole! je pre tento región aktuálna svojou témou - cestovanie ľudí za prácou mimo svoj domov.
Úroveň nezamestnanosti v regióne je vysoká a preto ľudia často krát za prácou neodchádzajú dočasne, ale natrvalo. Hra Ci hutorim, ty vole! zobrazuje humorným spôsobom život týchto ľudí v zahraničí, kde si (ne)vytvárajú domov, (ne)prispôsobujú sa, (ne)strácajú svoju identitu "východňara". Veľmi blízky nám je jazyk hry, kde autor pracuje s východoslovenským dialektom. To, že autor umiestnil postavy do nie tak vzdialeného zahraničia – do Prahy, otvára aj ďalšiu tému. Existencia Československa naše krajiny stále spája a zároveň rozdeľuje.
Bardejovské divadlo sa snaží zapájať do svojich aktivít najmä Bardejovčanov. Preto súčasťou tohto projektu bolo priblížiť záujemcom prácu na výtvarnej zložke inscenácie. Pod vedením scénickej a kostýmovej výtvarníčky Paulíny Halasovej sa mohli stať súčasťou celého procesu – ako vzniká návrh, ako sa realizuje a ako vyzerá, keď do neho vstúpi živý herec. Dobrovoľníci svoje skúsenosti môžu uplatniť pri ďalších inscenáciách Bardejovského divadla.
UPOZORNENIE: V predstavení sa používajú vulgarizmy.

Autor, réžia: Jozef Jenčo, Dramaturgia, produkcia: Veronika Pachová, Hudba: Matúš Roman, Scéna a kostýmy: Paulína Halasová,
Hrajú: Martin Šidelský, Štefan Molčan, Ján Čech, Viktória Balaščák, Jana Kiecová
 Vznik inscenácie podporili: Fond na podporu umenia, Komunitná nadácia Bardejov a P2P Slovakia.